Ar mērķi palielināt skolēnu un skolotāju informētību par veicamajiem pasākumiem situācijās, kad abpus robežai apdraudēta skolu audzēkņu drošība, Zemgales Plānošanas reģions (ZPR) kā vadošais partneris sācis īstenot Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam atbalstīto projektu LLI-506 “Droša vide skolēniem un skolotājiem – kvalitatīvas izglītības pamats” (“Safe school”).
Notikušajā projekta uzsākšanas saietā partneri no Jēkabpils pilsētas un Iecavas novada pašvaldības, kā arī no kaimiņzemes Lietuvas Pakrojas rajona pašvaldības un Jonišķu rajona pamatskolas “Saule”, dalībnieki iepazinušies ar plānotajām aktivitātēm un veicamajiem darbiem projekta mērķa sasniegšanā. Mērķauditorijas – 180 izglītības darbinieku izglītošanas jomā par drošības jautājumiem pavisam plānots organizēt sešus mācību ciklus, kā arī vairākas pieredzes apmaiņas kā Latvijas tā Lietuvas pusē. Savukārt astoņos mācību semināros ar skolotājiem, skolēniem un viņu vecākiem paredzēts runāt par iespējamiem riskiem un apdraudējumiem interneta vidē. Ar mērķi mazināt vardarbības izpausmes vienaudžu vidū projekta īstenošanas laikā plānots organizēt četras treniņnometnes, izmantojot drāmas metodi. Līdztekus tam vides drošības palielināšanas nolūkā ar projekta atbalstu četru pašvaldību izglītības iestādēs, atbilstīgi konkrētajai situācijai, iegādāsies un uzstādīs noteiktu skaitu videonovērošanas ārējās un iekšējās kameras, satiksmes organizācijas regulatorus un teritorijas nožogojuma elementus.
Taču arī tas vēl nav viss. Ar projekta atbalstu Iecavā, Jēkabpilī, Pakrojā un Jonišķos paredzēts organizēt vienas dienas orientēšanās sacensības skolas vecuma bērniem ar vadmotīvu “Droša skola ikvienam”. Papildus tam ar projekta atbalstu partneri izveidos vairākus informatīvi izglītojošus videomateriālus gan par drošu ceļu uz skolu, gan par drošību interneta vidē, gan par psihiskās veselības nozīmīgumu un emocionālo vardarbību, taps arī skolas vecuma bērniem saistošs buklets par dažāda veida drošības noteikumu ievērošanu.
Projekta ieviešana pārrobežas teritorijās ilgs līdz 2022. gada pavasarim. Pašreizējā pandēmijas izraisītā krīze un valstīs ieviestie Covid - 19 vīrusa izplatības mazināšanas pasākumi jau izsaukuši dažas korekcijas arī minētā projekta īstenošanā, taču ieviesēji ir gatavi pielāgoties situācijai un centīsies iespējami labāk sasniegt iecerētos rezultātus. Tā jēkabpilieši, piemēram, strādājot attālināti, sadarbībā ar projekta partneru institūcijām, ķērušies pie pieredzes apguves skolas drošas vides izveides, satiksmes drošības noteikumu pārkāpumu mazināšanas un skolēnu savstarpējās saskarsmes pilnveidošanas jomā.
Visas minētās aktivitātes vērstas uz to, lai skolēnu un pedagogu vidū palielinātu izpratni, zināšanas un praktiskās iemaņas dažādu drošības apdraudējumu novēršanā vai mazināšanā, kas kopumā ļauj veidot drošu un draudzīgu skolas vidi katrā no pašvaldībām.
Projekta kopējais finansējums ir 452 585,75 EUR, tostarp ERAF finansējums – 384 697,86 EUR.
Jēkabpils pilsētas pašvaldības finansējums sastāda 90 002,34 EUR, tostarp ERAF finansējums – 76 501.98 EUR.
Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.