Foto
logo

No 28. līdz 30.martam Averojas pašvaldībā, Norvēģijā norisinājās Erasmus+ projekta “The Knowledge of Languages – a World without Borders” (2020-1-LV01-KA201-077558) noslēguma starptautiskā projekta sanāksme “Conclusion”, kurā kopā ar projekta partneriem no Norvēģijas, Turcijas, Rumānijas un Čehijas piedalījās arī projekta vadītāja Līva Stašule un Zasas vidusskolas skolotājas Jurgita Dūna un Baiba Gabranova.

Starptautiskās sanāksmes pirmajā dienā, 28.martā, apmeklējām mūsu norvēģu sadarbības partneru pirmsskolas izglītības iestādes: Mobarn Røsandåsen barnehage un Mobarn Panorama barnehage. Iepazināmies ar abu bērnudārzu darbiniekiem, telpām un apkārtni, vērojām bērnu aktivitātes gan iekštelpās, gan ārā. Pēcpusdienā tikāmies ar Mobarn bērnudārzu grupas izglītības menedžeri Karianne Rikstad Stranden, kura mums pastāstīja par 1988.gadā aizsākto privāto bērnudārzu grupas darbību. Šobrīd organizācija apvieno 12 bērnudārzus 3 pašvaldībās, kurus apmeklē aptuveni 750 bērni un tajos nodarbināti aptuveni 250 darbinieki. Organizācija lepojas ar savu videi draudzīgo darbošanos. Organizācijas vīzija ir padarīt bērnudārzus par vislabāko vietu, kur uzturēties, rotaļāties un mācīties, savukārt organizācijas vērtības iekļauj drošību, rotaļāšanos un mācīšanos, vienlīdzību, dzīvesziņu un ilgtspēju. Uzzinājām, ka Norvēģijā bērnudārzus apmeklē bērni no viena gada līdz 6 gadu vecumam, visas pirmsskolas izglītības iestādes darbojas atbilstoši nacionālā plāna ieteikumiem, aktivitātes bērnudārzos ir balstītas uz mācīšanos caur rotaļu un socializēšanos, bērni labprāt izzina apkārtni un sadarbojas ar citiem bērniem, daudzas aktivitātes norisinās dabā un audzēkņiem tiek nodrošināts veselīgs uzturs un atbilstoša veselības aprūpe, īpaši koncentrējoties uz psihosociālo jomu. Partneru sanāksmes ietvaros projekta koordinatore Līva Stašule sniedza projekta izvērtējuma apkopojumu, raksturojot īstenotās aktivitātes, sasniegtos intelektuālos rezultātus un ieskicējot projekta rezultātu izplatīšanas aktivitāšu un projekta gala ziņojuma plānus. Zasas vidusskolas skolotāja Baiba Gabranova iepazīstināja partnerus ar intelektuālā rezultāta – projektā izveidotā metodiskā materiāla “Kā apgūt pirmos vārdus svešvalodā” – izplatīšanas konferences norisi Zasā, 15.martā; tika prezentēts arī skolotājas Lindas Brūveres sagatavotais projekta intelektuālo rezultātu – metodiskā materiāla un izveidotās mājaslapas – testēšanas rezultātu apkopojums.

Projekta darba vizītes otrajā dienā, 29.martā, devāmies uz Averoju, kur pašvaldības domes ēkas bibliotēkā mūs sirsnīgi uzņēma pašvaldības mērs Ingrid Rangøynes un bibliotekāre – un lieliska jau iepriekšējo latviešu sadarbības projektu partnere – Merete Bratsberg Aae.Pašvaldības vadītāja pastāstīja par pašvaldības darbu, izrādīja savu īpašo mēra atribūtu – ķēdi, piebilstot, ka apliek to tikai ļoti īpašos gadījumos, kas nozīmē, ka Averojas pašvaldībā ir patiesi priecīgi par iespēju būt iesaistītiem nozīmīgos starptautiskos projektos. Pēc tam bibliotekāre Merete iepazīstināja ar daudzajiem projektiem un pasākumiem, kas tiek īstenoti Averojas bibliotēkā, kā arī par sadarbību ar skolām literatūras iepazīšanas jomā. Dienas turpinājumā apmeklējām vienu no slavenākajiem Norvēģijas un Averojas tūrisma objektiem – iespaidīgo Atlantijas okeāna ceļu, kā arī seno Kvernes brīvdabas muzeju.  

Foto

Projekta darba vizītes noslēdzošā diena, 30.marts, sākās ar starptautiskās projekta darba grupas sanāksmi, kurā turpinājām analizēt projekta rezultātus. Izvērtējumu par īstenotajām aktivitātēm, sasniegtajiem rezultātiem, projekta intelektuālo rezultātu izplatīšanu un projekta ilgtspēju nodrošinošām aktivitātēm sniedza projekta partneri: Turcijas darba grupas pārstāvis Okans, Rumānijas darba grupas vadītāja Mihaela, Čehijas darba grupas vadītāja Zora un Norvēģijas darba grupas vadītāja Sonja. Turcijā projekta intelektuālo rezultātu izplatīšanas pasākums norisināsies 27.aprīlī, bet arī citu partnervalstu pārstāvji ir apņēmušies nodrošināt projekta ilgtspēju. Sanāksmes noslēgumā projekta vadītāja Līva Stašule vēl atgādināja par projekta aktivitātes apliecinošo dokumentu iesniegšanu un projekta gala ziņojuma aizpildīšanu, kā arī partneri apsprieda iespējamo sadarbības turpināšanu nākotnē, strādājot pie šobrīd aktuālām globālām tēmām. Projekta darba vizīti noslēdza svinīgas vakariņas, kuru noslēgumā visi starptautiskās sanāksmes dalībnieki saņēma sertifikātus par piedalīšanos šajā starptautiskajā sanāksmē.

Projekta iesniedzēja organizācija – Latvija - Zasas vidusskola, partneri: Čehija – “Lesni materska skola Jelinek”, Rumānija – “Granidita cu program prelungit Perlutele Marii”, Turcija – “Anamur ilce Milli Egitim Mudurlugu”, Norvēģija “Mobarn Røsandåsen barnehage” (Averoja).

Kopējās projekta izmaksas - 109 912,00 EUR (100% EU finansējums), Zasas vidusskolas budžets – 30 475,00 EUR

Šo projektu finansē Eiropas Savienība

 

Informāciju sagatavoja:

Baiba Gabranova

Zasas vidusskola