Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar Izglītības iniciatīvu centru Viduslatvijas reģionā īsteno motivācijas un atbalsta programmu cilvēkiem, kas saskārušies ar šķēršļiem iesaistīties nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, tautības, invaliditātes vai vecuma dēļ. Laika posmā no 28.10.2020. līdz 30.04.2021. atbalsts sniegts 59 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem Jēkabpils un tuvējo novadu iedzīvotājiem, no kuriem 29 personām atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.
"Esam patiesi priecīgi, ka pakalpojuma īstenošanas laikā mums bija iespēja atbalstīt cilvēkus dažādās mērķa grupās, no kurām vairākas visbiežāk nesaņem pienācīgu atbalstu vai vīlušās līdz šim sniegto atbalsta pakalpojumu kvalitātē un nav informētas par tām pieejamiem nozīmīgiem atbalsta pakalpojumiem. Sociālās nevienlīdzības un diskriminācijas mazināšanai ir nepieciešamība pēc individuāla, mērķtiecīga un profesionāla atbalsta sniegšanas. Pārmaiņu aģenti un citi speciālisti strādā ar cilvēku, kas pakļauti sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam, rīcībspēju, spēju apzināties problēmu cēloņus un savus resursus, saprast, kur meklēt palīdzību, un rosināt vēlmi mainīt savu līdzšinējo situāciju,” skaidro Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
"Dzīve nav taisna un vienmērīga līnija. Dzīve ir kalni un lejas, kur labais mijas ar slikto, liekot mums uztraukties un pārdzīvot. Daudzi cilvēki sapņo izmainīt savas dzīves apstākļus, tomēr nereti pat nepamēģina to padarīt labāku. Tikai ar apziņu, ka tavā liktenī ir lietas, kuras tevi bremzē, ir par maz – būtiski saprast, ko darīt tālāk. Tiklīdz cilvēks apzinās šo nepieciešamību, pārmaiņu process vairs nešķiet biedējošs. Bet daudziem cilvēkiem patiesi ir nepieciešams individuāls atbalsts, jo pozitīvu attieksmi un iedrošinājumu grūtā dzīves brīdī vēlas un ir pelnījuši visi cilvēki! Atbalsts, kuru cilvēki saņēma šis programmas ietvaros, pagrieza viņu dzīvi uz pareizajām sliedēm," atzīst Izglītības iniciatīvu centra direktore Daiga Zaķe.
Sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautas personas, kuras pakļautas diskriminācijas riskam dzimuma dēļ, personas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, no vardarbības cietušas personas, personas, kuras kopj citu ģimenes locekli, un viena vecāka ģimenes pārstāvji, personas pēc 50 gadu vecuma, invaliditātes dēļ, tai skaitā bezdarbnieki ar invaliditāti, personas ar invaliditāti un zemu izglītības līmeni, etniskās piederības dēļ, tai skaitā romi un citas etniskās minoritātes.
Motivācijas un atbalsta programmas ietvaros izveidota profesionāla komanda, kurā līdzās sociālajam darbiniekam/pārmaiņu aģentam darbojās gan psihologs, gan karjeras konsultants, gan jurists. Tiek nodrošinātas gan individuālās, gan grupu konsultācijas. Tas sniedz iespēju ne tikai strādāt grupu nodarbībās, tādējādi motivējot cilvēkus uz tālāku darbību, bet arī apzināt un rast risinājumus katra klienta individuālos dzīves jautājumus, tādējādi veidojot stabilu pamatu viņa nākotnes virzībai. Kā atzīst reģionālā koordinatore Kristīne Liepiņa, speciālistu konsultācijas maina ne vien paša cilvēka, bet visu viņa ģimenes dzīvi, uzlabojot gan psiholoģisko gaisotni ģimenē, gan nodrošinot bērniem labākas iespējas izglītības apguvei un dažādām ārpusskolas nodarbībām.
Šajā posmā Viduslatvijas reģionā 29 programmas pakalpojuma saņēmējiem ir izdevies atgriezties izglītībā vai nodarbinātībā. Vienai no dalībniecēm tā ir pirmā darba attiecību pieredze mūžā. Bet tas nav vienīgais programmas rezultāts. Ar programmas speciālistu atbalstu dalībniekiem ir izdevies sakārtot arī citus nozīmīgus personīgās dzīves jautājumus – saglabāt ģimeni un bērnus vai nokārtot šķiršanos, sakārtot slimu vecāku aprūpi, atrisināt mājokļa jautājumu, nokārtot parādsaistības, sakārtot dokumentus trūcīgās personas statusa iegūšanai u.c. Dalībnieki ir apguvuši arī pamata digitālās prasmes (e-pastu izveide, darbs ar ZOOM programmu u.c.), kas ne tikai uzlabo darba iegūšanas iespējas, bet arī mazina sociālo izolētību, paverot pilnīgi jaunas sociālo kontaktu iespējas, kā arī vienkārši vairo pārliecību par savām spējām. Divas jaunas sievietes, pabeidzot profesionālās pilnveides kursus par bērnu aprūpi, ir izvēlējušās turpināt mācības un iegūt augstāko pedagoģisko izglītību. Savukārt, kāda cita sieviete, kurai veselības stāvokļa dēļ bija ļoti grūti veikt darbu iepriekšējā darbavietā, ir atradusi savām vēlmēm un veselības stāvoklim piemērotāku darbu.
Kopš 2018.gada projekta "Dažādības veicināšana" ietvaros tiek sniegti motivācijas paaugstināšanas un atbalsta pakalpojumi sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautām personām. Motivācijas programma tiek īstenota visā Latvijā. Jau vairāk nekā 2000 cilvēki, kas saskārušies ar šķēršļiem iesaistīties
nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, tautības, invaliditātes vai dzimuma dēļ, saņem profesionālu speciālistu (sociālā darbinieku, jurista, psihologa, karjeras konsultanta un citi profesionāļu) palīdzību, individuālās un grupu konsultācijas, tādejādi veicinot viņu integrāciju sabiedrībā, iekļaušanos sociālajā dzīvē, veidojot izpratni savu tiesību aizstāvībā, palīdzot iesaistīties nodarbinātībā, tostarp pašnodarbinātībā, izglītībā/apmācībā, kvalifikācijas celšanā. Vidusposma izvērtējums par līdzšinējā motivācijas programmas pakalpojuma īstenošanas procesu un sasniegtajiem rezultātiem.
Motivācijas programma un atbalsta pasākumi cilvēkiem, kas vēlas iekļauties nodarbinātībā un izglītībā, tiek veikts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta "Dažādības veicināšana" (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.
Kristīne Liepiņa
Motivācijas programmas reģionālā koordinatore