Izglītība
Skolas gaitenis

Jēkabpils novada pašvaldība jūlijā sagatavojusi vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai un Latvijas Pašvaldību savienībai "Par iebildumiem un priekšlikumiem piedāvātajam skolu tīkla modelim".

Jēkabpils novada administrācija, deputāti un Izglītības pārvaldes darbinieki 2023. gada 16. jūnijā, tiekoties ar Jēkabpils novada izglītības iestāžu direktoriem un vecāku padomju pārstāvjiem, pārrunāja un diskutēja par Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvāto ilgtspējīgu un efektīvu skolu tīkla reformas modeli.

Sanāksmē Jēkabpils novada izglītības iestāžu direktori īsumā raksturoja savas izglītības iestādes situāciju un izteica viedokli par Izglītības un zinātnes ministrijas iecerēto skolu reformu.

Atbilstoši Izglītības un zinātnes ministrijas prezentācijai Jēkabpils novadā saglabājas Jēkabpils Valsts ģimnāzija, Jēkabpils 3.vidusskola, Viesītes vidusskola, reforma neskar – Antūžu pamatskolu.

Jēkabpils novada izglītības iestāžu direktori un skolu padomju pārstāvji izteica bažas, ka skolu tīkla reformas rezultātā vēl vairāk samazināsies iedzīvotāju blīvums novada teritorijas, tādēļ ir jāmeklē labākie iespējamie risinājumi, lai skolu tīkls novadā būtu optimāls, kvalitatīvs un pieejams.

Jēkabpils novada Izglītības pārvalde apkopoja priekšlikumus un iebildumus:

1. Jēkabpils novada pašvaldība un tās skolu direktori nepiekrīt pamatizglītības dalījumam no 1.-6.kl. un no 7.-9.kl., kur lēmumu par skolu tīklu  par 1.-6.kl.  pieņem pašvaldība un par 7.-9.kl. pieņem valsts. Jēkabpils novada pašvaldības un skolu direktoru uzsver, ka par 1.-9.kl. skolu tīklu jālemj pašvaldībai un izglītības iestādēs saglabājams 1.-9.klases posms, bez apvienotām klasēm, ar minimālo skolēnu skaitu – 80-90  1.-9.kl.posmā, bet ne klasē.

Jēkabpils novadā saglabājamas izglītības iestādēs, kuru apkārtnē, desmit gadu laikā, ir slēgtas izglītības iestādes, bet līdz tuvākai izglītības iestādei, ceļā pavadāmais laiks ir ilgāks par 40 minūtēm. Šādai izglītības iestādei, ja, ir  nepietiekams skolēnu skaits būtu paredzams finansējums klašu komplekta (programmas) finansēšanai.

Tā kā,  izglītojamais  par  pamatizglītības programmas apguvi  iegūst izglītības dokumentu -  apliecību, izglītības iestāde vērsta uz iespējami labāku mācību rezultātu sasniegšanu, īstenojot izglītības programmas pilnā posmā, t.i., 1. – 9. klase, nevis sadalītos posmos, jo pabeidzot 6.kl. izglītojamais nesaņem izglītības dokumentu.

2. Jēkabpils novada administratīvā teritorija robežojas ar Lietuvas Republiku, pierobežā izvietota Aknīstes vidusskola (atrodas 4 km no Lietuvas Republikas robežas), un minētā gadījumā, uz šo izglītības iestādi būtu attiecināmi pierobežas un citas zema blīvuma pašvaldības kritēriji. Slēdzot Aknīstes vidusskolu, mācības var turpināt Ilūkstes Raiņa vidusskolā 47 km vai kādā no Jēkabpils pilsētas vidusskolām 45 km attālumā un 28 km attālumā Viesītes vidusskolā. Nokļūšana uz Viesītes vidusskolu ir sarežģīta un apgrūtinoša sliktā  grants seguma dēļ. Aknīstē būtu lietderīgi saglabāt pamatizglītības posmu un kādas citas izglītības iestādes vidusskolas programmas realizācijas vietu.

3. Izglītības un zinātnes ministrija rosinātā skolu tīkla sakārtošanu modelī, nav paredzējusi izņēmuma nosacījumus, tām izglītības iestādēm, kurās ieguldīts ERAF finansējums, kā piemēram Jēkabpils 2.vidusskolā. Projektā iesaistītai izglītības iestādei, ievērojot 24.05.2016. MK noteikumu Nr. 323 “Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 8.1.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vispārējās izglītības iestāžu mācību vidi" īstenošanas noteikumi”, 46.punktu, vismaz piecus gadus pēc projekta pabeigšanas saglabājams šīs izglītības iestādes statuss.

4. Jēkabpils novada vidusskolu un pamatskolu posmā aicina vērtēt ne tikai kvantitatīvos kritērijus, bet vērtēt arī izglītības iestādes kvalitatīvos radītājus, programmu pieejamību pamata un vispārējās izglītības posmā, interešu un profesionālās izglītības pieejamību.

Ierosinām, ka jāparedz alternatīvas vidusskolu saglabāšanai novada teritorijā, piemēram, veidojot vidējās izglītības programmas īstenošanas vietas, ņemot vērā kvalitatīvos un kvantitatīvos kritērijus, kā tas varētu būt Salas vidusskolas gadījumā, to pārveidojot par Jēkabpils Valsts ģimnāzijas programmas realizācijas vietu un uz Viesītes vidusskolas bāzes izveidot Sēlijas vidusskolu ar vidusskolas programmas realizācijas vietu Aknīste.

5. Skolu optimizācijas procesā ir jāvērtē  izglītības iestādes sasniedzamība. Tomēr, uz atsevišķām Jēkabpils novada izglītības iestādēm ceļā pavadītais laiks izglītojamajam  pārsniedz  40 minūtes, ko galvenokārt ietekmē ceļa kvalitāte (ziemā, kad ceļi ir apledojuši, vai rudens un pavasara lietus laikā, ceļā pavadītais laiks mēdz būt pat divas reizes ilgāks nekā labos laika apstākļos). Jēkabpils novada pašvaldība aicinātu Izglītības un zinātnes ministriju sadarboties ar citām ministrijā, lai tā iesaistītos un  sniegtu priekšlikumus par ceļa tīklu sakārtošanai Jēkabpils novadā ceļa posmos: Birži – Ilūkste (P72), posmā Zasa – Rubeņi; Aknīste- Viesīte(P74), posmā – Apserde; Jēkabpils- Antūži-Medņi (V782) posmā Antūži- Varieši , kuros šobrīd izglītības iestādes sasniedzamība ir apgrūtinoša tieši  ceļa seguma dēļ.

Domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības un kultūras jautājumos A.Žuks