Asns

Valsts probācijas dienests informē, ka sabiedriskais darbs ir viens no Krimināllikumā paredzētajiem sodiem, kuru personai var piespriest, ja tā ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu. Šis soda veids joprojām ir viens no sabiedrībā izciešamajiem un biežāk piemērotajiem soda veidiem Latvijas tiesu sistēmā. Sabiedriskais darbs ir notiesātā iesaistīšana sabiedrībai nepieciešamajos darbos, ko bez atlīdzības veic dzīvesvietas apvidū no pamatdarba vai mācībām brīvajā laikā, tādējādi uzņemoties atbildību par izdarīto un ar savu darbu sniedzot labumu sabiedrībai. 

Statistika liecina, ka sabiedriskais  darbs, galvenokārt, tiek piemērots par noziegumiem pret īpašumu, arvien pieaug to personu skaits, kurām sabiedriskais darbs piespriests par noziegumiem pret personu, arvien biežāk tiek notiesātas personas par nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību ļaunprātīgu nepildīšanu par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola, narkotisko vai citu psihotropo vielu reibumā.

Noteikti jāpiemin, ka praksē arvien biežāk sabiedriskais darbs tiek piemērots personām ar invaliditāti, šīm personām, piemeklējot veselības stāvoklim atbilstošu darbu. 
Šī soda laikā cilvēks ārpus mācībām un darba, savā brīvajā laikā veic bez atlīdzības sabiedrībai derīgu darbu. 
Visvairāk probācijas klienti tiek nodarbināti dažādos apsaimniekošanas darbos, piemēram, zāles pļaušana, bruģa likšana, malkas sagatavošanas darbi. Taču probācijas klienti, kuri ieguvuši kādu specialitāti veica arī darbus, kas saistīti ar konkrētām prasmēm – elektroinstalācijas, metināšana, automašīnu remonts, telpu un ēku remontdarbi, restaurācijas darbi u. c.  
Noteikti ir vērts pieminēt, ka būtiski ir panākt, lai pēc iespējas vairāk gadījumos ar sabiedrisko darbu notiesātie tiktu nodarbināti atbilstoši personas prasmēm un iemaņām. Tas ir tāpēc, nevis lai radītu likumpārkāpējam ērtāku dzīvi, bet gan, lai gūtu lielāku atdevi no likumpārkāpēja.

Kādi tad ir darba devēja ieguvumi, nodarbinot probācijas klientus sabiedriskajā darbā? 
•    probācijas klientus iespējams izmantot tādos darbos, kuru veikšanai parasti nepietiek līdzekļu vai neatliek laika;
•    probācijas klienti ir papildus darbaspēks, ar kura palīdzību var sakārtot apkārtējo vidi;
•    ietaupītos finanšu līdzekļus darba devējs var novirzīt citu darba devējam aktuālu darbu veikšanai;
•    iespēja kā sabiedrības loceklim līdzdarboties soda izpildē;
•    protams, liels ieguvums ir darba devējam, ja pie viņa nokļūst kāds speciālists savā jomā un ja tas ir konkrētajā brīdī darba devējam ir aktuāli.
Pavisam noteikti no sabiedriskā darba ieguvēji ir ne tikai darba devēji. Ieguvēji arī ir gan pašam klienti, gan visa sabiedrība. Proti, norīkojot probācijas klientu veikt sabiedrisko darbu:
•    tiek nodrošināta soda izciešana sabiedrībā;
•    klients netiek atrauts no ģimenes, pastāvīgās darba vietas un citiem pienākumiem;
•    veicot sabiedrisko darbu, liela daļa probācijas klientu papildina savas jau esošās prasmes, kā arī, veicot konkrētus darbus, iegūst jaunu pieredzi, tādejādi arī  samazinot atkārtota nozieguma izdarīšanas risku.
•    bieži vien paši klienti atzīst, ka izciešot sodu – sabiedriskais darbs, guvuši gandarījumu, ka izpērk savu vainu, mazina nodarījumu.

Sabiedriskā darba devējs var būt valsts vai pašvaldību iestādes, valsts vai pašvaldību kapitālsabiedrības, valsts vai pašvaldības aģentūras, (SIA, AS), kurām ir vismaz 51% kapitāldaļas, kuras pieder valstij vai pašvaldībai, kā arī biedrības, nodibinājumi, reliģiskās organizācijas, noslēdzot ar Valsts probācijas dienestu attiecīgu līgumu.
Esam pateicīgi mūsu sadarbības partneriem  - sabiedriskā darba devējiem par sadarbību ar Valsts probācijas dienestu kriminālsoda – sabiedriskais darbs organizēšanā, jo sabiedriskā darba izpilde nebūtu iespējama bez veiksmīgas sadarbības ar jums - sabiedriskā darba devējiem. Tieši darba devēji ir tie, kas visciešāk ir saskarsmē ar notiesāto, nodrošināt notiesātos ar darbu un galu galā arī uzraugot sabiedriskā darba izpildes vietā.

Lielākie un aktīvākie sabiedriskā darba devēji Jēkabpils novadā ir SIA “Jēkabpils pakalpojumi”, Jēkabpils novada pašvaldība, kas nodrošina ar darbu gan pilsētas administratīvajā teritorijā, gan pagastos visā novada teritorijā, Jēkabpils Sporta centrs, Krustpils Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu draudze, SIA “Jēkabpils reģionālā slimnīca”, SIA “Pils rajona Namu pārvalde”, SIA “Vidusdaugavas SPAAO” un Biržu pamatskola. Tomēr mēs augstu novērtējam katra sabiedriskā darba devēja līdzdalību, jo ikviena sadarbība sniedz iespēju mūsu klientiem gūt darba pieredzi, veicināt pozitīvas pārmaiņas un ieguldīt savu darbu sabiedrības labā.

Augstu novērtējam un lepojamies ar ilggadējiem sadarbības partneriem – sabiedriskā darba devējiem, kuriem šogad tika pasniegtas Valsts probācijas dienesta pateicības:
SIA "Jēkabpils reģionā slimnīca" saimniecības pārzinim Arnim Stupānam;
SIA "Pils rajona Namu pārvalde" prokūristam Klāvam Jirgenam;
Jēkabpils novada pašvaldības Variešu pagasta saimniecības vadītājai Dacei Vītolai;
Jēkabpils novada pašvaldības Aknīstes pārvaldes vadītājam Jānim Strikam;
Jēkabpils novada pašvaldības Asares pagasta pārvaldes saimniecības vadītājam Mārim Ozoliņam.
Paldies visiem mūsu sadarbības partneriem par izpratni, atbalstu un ieguldījumu sabiedriskā darba organizēšanā! 


Valsts probācijas dienesta 
Zemgales reģionālās teritoriālās struktūrvienības 
Jēkabpils 1.nodaļas un Jēkabpils 2.nodaļas kolektīvs