Infrastruktūra
foto

2022. gada 01.martā stājās spēkā grozījumi MK noteikumos “Ēku būvnoteikumi”.

Noteikumi tiek papildināti ar punktiem, kuros ieceres dokumentācija nav nepieciešama 2. un 3.grupas būvju (izņemot kultūras pieminekļus) būvniecībai:

  1. vienstāva 2.grupas palīgēkas atjaunošanai vai pārbūvei, nemainot būvapjomu vai lietošanas veidu;
  2. 2.grupas sezonas ēkas jaunai būvniecībai (neizbūvējot pamatus vai pamatni dziļāk par 30 centimetriem) vai novietošanai ārpus publiskās ārtelpas, vai nojaukšanai;
  3. logu atjaunošanai vai nomaiņai, ja tiek nodrošināts līdzšinējais loga dalījums un proporcijas, rāmja un loga elementu krāsojums;
  4. ārdurvju atjaunošanai vai nomaiņai, ja tiek ievērots līdzšinējais apjoms, durvju proporcijas un dalījums, krāsojums;
  5. ēkas apmales, lieveņa, ārējo kāpņu, pandusa, terases zemes līmenī un ārējo jumtūdeņu novadsistēmu atjaunošanai;
  6. 2.grupas viena vai divu dzīvokļu dzīvojamās ēkas, palīgēkas vai lauku saimniecības nedzīvojamās ēkas jumta ieseguma atjaunošanai vai nomaiņai;
  7. 2. vai 3.grupas ēkas lodžiju aizstiklošanai, ja institūcijā, kas pilda būvvaldes funkcijas, saskaņota ēkas vizuālā izskata un attiecīgās fasādes aizstiklojuma skice vai pase ar skaidrojošu aprakstu vai ja lodžiju aizstiklošana tiek veikta atbilstoši pašvaldības teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos apstiprinātajai lodžiju aizstiklošanas paraugskicei tipveida dzīvojamām ēkām;
  8. sezonas ēkas nojaukšanai.

Turpmāk ēku būvniecības procesu varēs ierosināt ar divu veidu ieceres iesniegumiem:

  1. paskaidrojuma rakstu;
  2. būvniecības iesniegumu.

No 01.03. vairs nebūs tāds ieceres iesnieguma veids, kā apliecinājuma karte, tādā veidā tiek samazināts būvniecības ieceres ierosināšanas veidu iesniegumu daudzums.

Turpmāk ar paskaidrojuma rakstu varēs ierosināt arī otrās un trešās grupas ēkas atjaunošanu (iepriekš bija nepieciešama ēkas fasādes apliecinājuma karte un būvatļauja) un nojaukšanu.

Ēkas atjaunošana ietver gan veicamos būvdarbus ēkas fasādē (kas iepriekš bija ietverti ēkas fasādes apliecinājuma kartē), gan pašā ēkā vai tās daļā.

Trešās grupas ēkas nojaukšanu ar paskaidrojuma rakstu (iepriekš bija nepieciešama būvatļauja) varēs ierosināt neatkarīgi no tā, vai ārējie inženiertīkli ir vai nav atslēgti.

Tiek ieviesta jauna saskaņošanas procedūra – paziņojums par būvniecību, piemērojams vairākos gadījumos, kad nav nepieciešama institūcijas, kura pilda būvvaldes funkcijas, atļauja veikt būvdarbus, bet tie veicami pamatojoties uz būvspeciālista (būvkomersanta) izstrādātas dokumentācijas vai atsevišķos gadījumos – paša būvniecības ierosinātāja izstrādātu dokumentāciju:

  1. 2. vai 3.grupas ēkas vai tās daļas vienkāršota atjaunošana, izņemot gadījumus, kad būvniecības iecere nav nepieciešama un kultūras pieminekļus-ēkas;
  2. Ailu (piemēram, logu, durvju, lūku, inženiertīklu šahtu vai šķērsojumu) 1.grupas ēkās, 2.grupas viena dzīvokļa dzīvojamās ēkās, palīgēkās vai lauku saimniecības nedzīvojamās ēkās nesošajās konstrukcijās jauna būvniecība (izņemot jaunu būvniecību ēkas ielas fasādē, pārbūve vai nojaukšana ārpus publiskās ārtelpas, izņemot gadījumu, kad būvniecības iecere nav nepieciešama;
  3. 1.grupas ēkas nojaukšana vai 2.grupas palīgēkas nojaukšana;
  4. Palīgēkas (mazēkas) jauna būvniecība vai novietošana ārpus publiskās ārtelpas (izņemot gadījumu, ja minētā būvniecība paredzēta pilsētā);
  5. Nojumes (mazēkas) jauna būvniecība vai novietošana meža zemēs.

Ieviesta arī jauna saskaņošanas procedūra – vienkāršota pārbūve-  būvdarbi, kuru rezultātā ēkas nesošajās konstrukcijās veic ailu (piemēram, logu, durvju, lūku, inženiertīklu šahtu vai šķērsojumu) jaunu būvniecību, pārbūvi vai nojaukšanu, kā arī ēkas ārējo kāpņu, pandusa vai terases jaunu būvniecību, pārbūvi vai nojaukšanu. To varēs veikt atvieglotā kārtībā ar paskaidrojuma rakstu, tādejādi panākot ātrāku saskaņošanu, kas samazina nepieciešamo laiku un izmaksas.

Ēku būvnoteikumi papildināti ar jaunu  apakšnodaļu “Projektēšanas pamatnes”, kurā ietverts līdzvērtīgs regulējums par būvju situācijas plānu, kāds tas jau ir noteikts Ministru kabineta 2017. gada 9. maija noteikumos Nr. 253 “Atsevišķu inženierbūvju būvnoteikumi”.

Tāpat būvnoteikumos precizēti punkti, kā tiek pagarināta būvatļauja, ja tiek pārsniegts būvatļaujā norādītais maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums, kas ir pieci vai astoņi gadi. Turpmāk visos gadījumos tiks piemērota vienota būvatļaujas pagarināšanas kārtība, proti, būvatļauju pagarina uz būvniecības ierosinātāja pieprasīto laiku, ja institūcijai, kura pilda būvvaldes funkcijas, būvniecības informācijas sistēmā:

  1. ir pieejama aktuāla ēkas kadastrālās uzmērīšanas lieta;
  2. iesniegts ēkas novietnes un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu izpildmērījuma plāns;
  3. uz pieprasīto pagarinājuma termiņu izsniegtas būvdarbu veicēja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopija.

Noteikumos svītroti punkti, kas noteica tehniskās apsekošanas veikšanu vai atzinuma iesniegšanu, pārnesot regulējumu uz Ministru kabineta 2021. gada 15. jūnija noteikumiem Nr.384 “Būvju tehniskās apsekošanas būvnormatīvs LBN 405-21”.

 Tāpat noteikumos paredzēts, ka būvspeciālistam, ievadot informāciju par sevi, būs jānorāda:

  1. sertifikāta numurs;
  2. darbības sfēra, jo būvspeciālistam var būt kompetence vienas jomas vairākās darbības sfērās.