Sabiedrība Asares pagasts
foto

Foto: Piemineklis kritušajiem Augškurzemes partizāniem pēc koku sakopšanas un zaru savākšanas,                            atbilstoši ziemas apstākļiem.

Asares pagasta centrā, dārzā pie luterāņu baznīcas, kura ir valsts aizsargājamais kultūras piemineklis un sakrālā tūrisma objekts, atrodas ievērojama vēstures liecība – piemineklis Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušo Augškurzemes partizānu pulka karavīru piemiņai. Asarē tas tika celts tāpēc, ka 1919.gadā muižas pilī atradās jaunizveidotā pulka un štāba mītne. Piemineklis ir pirmais ievērojamā arhitekta Aleksandra Birzenieka projekts. Tam ir no laukakmeņiem mūrēts apļveida pamats, ar zemes uzbērumu, kura centrā granīta bluķis ar dzelzs krustu. Pa uzbēruma nogāzi visapkārt izvietoti 7 laukakmeņi, kuri atvesti no kaimiņu pagastiem, no kuriem nāca pulka karavīri.

Astoņas liepas simbolizē pagastus, no kuriem pulkā iestājās partizāni. Tie ir: Gārsenes, Aknīstes, Susējas, Rubeņu, Bebrenes, Dvietes, Prodes un Asares pagasts. Tām, tāpat kā piemineklim tuvojas 100.gadadiena, bet visu garo gadu laikā koki nebija kopti, nebija novērtēts to stāvoklis, nebija izzāģēti nokaltušie zari. Biedrība „LANDU” iesniedza projektu “Pieminekļa kritušajiem Augškurzemes partizāņiem saglabāšana  ”Jēkabpils novada pašvaldībā un tā piešķīra finansējumu 1000 EUR nepieciešamo darbu veikšanai. Lielākais bija sertificēta kokkopja - arborista darbs. Liepu vainagu kopšanas darbi bija nozīmīgs solis, lai šie koki būtu droši apmeklētājiem. Pirms kopšanas dažas liepas bija bīstamas ar aktīvajam plaisām koka stumbrā, tagad bīstamība novērsta, diemžēl vienā kokā ir puve. Vainagi tika veidoti ar nokareniem zariem, lai simbolizētu cieņas izrādīšanu kritušajiem. Kokkopis rekomendēja, veikt koku atkārtotu kopšanu  ik pēc pieciem gadiem.

Paldies kokkopim – arberistam Kārlim Kumsāram par darbu šajās ziemas dienās, paldies ziedotājiem par atbalstu, jo kopējās projekta izmaksas  bija euro 2267,20.  

Piemineklis ir starptautisks tūrisma objekts, to katru gadu apmeklē vairāki simti tūristu ne tikai no mūsu valsts, bet no Lietuvas, Polijas, Vācijas u.c., kā arī bijušie asarieši no Latvijas un ārzemēm, Aknīstes, Rubenes un citu skolu skolēni. Pieminekļa apkārtnes sakopšanā un pasākumos pie tā pulcējas pagasta iedzīvotāji, tāpēc bija svarīgi saglabāt šo piemiņas vietu kā vēstures liecību un drošu objektu apmeklētājiem.

Lai piemineklis savu simto gadadienu sagaidītu godam saposts un nākamajām paaudzēm turpinātu paust slavu par partizānu varoņdarbiem, tā un apkārtnes sakopšanas darbi būtu jāturpina.

foto

Foto: Piemineklis kritušajiem Augškurzemes partizāniem projekta realizācijas procesā.