Saskaņā ar Zemgales plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas plānu Eiropas Savienības fonda projektā “Infrastruktūras izveide sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu nodrošināšanai dzīvesvietā” Brīvības ielā 286 A, Jēkabpilī, izveidota Grupu māja “Saka” ar 16 dzīvokļiem, kas paredzēti personām ar viegliem garīga rakstura traucējumiem. Šī ēka ir pilnībā aprīkota ar mēbelēm un nepieciešamo inventāru grupu dzīvokļu funkcionālai nodrošināšanai. Ēkas iemītniekiem, tiek nodrošināta diennakts uzraudzība un aprūpe. 2022. gada 19. aprīlī tika uzņemts pirmais iemītnieks un šobrīd grupu mājā dzīvo 9 iemītnieki.
Atbilstoši Latvijas Republikā spēkā esošajam normatīvajam regulējumam, grupu mājas (dzīvokļu) pakalpojuma galvenais mērķis ir nodrošināt mājokli un individuālu atbalstu sociālo problēmu risināšanā, sadzīves un sociālo prasmju attīstīšanā personām ar garīga rakstura traucējumiem (psihiskām saslimšanām), kuras ir sasniegušas 18 gadu vecumu un kurām ir objektīvas grūtības dzīvot patstāvīgi, bet nav nepieciešama atrašanās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā.
Grupu mājā “Saka” katram iemītniekam ir nodrošinātas atsevišķas istabas, kas ir aprīkotas ar mēbelēm, kā arī pieejamas koplietojamās virtuves, atpūtas telpas, sanitārie mezgli, dušas un veļas mazgāšanas telpa. Telpās notiek dažādas nodarbības, nodrošinot lietderīgu brīvā laika pavadīšanas iespējas un dzīves prasmju attīstīšanu.
Pakalpojums tiek sniegts uz personu centrētu un individuālu atbalstu, ņemot vērā katra konkrēta cilvēka vajadzības. Tiek veicināta cilvēku spēja izmantot vispārējās pieejamības pakalpojumus, kurus izmanto pārējie sabiedrības locekļi, ņemot vērā cilvēku brīvu izvēli un personīgās intereses. Līdz ar to pakalpojums darbojas saskaņā ANO Konvencijā par personu ar invaliditāti tiesībām nostiprinātajiem principiem un tiesībām.
Grupu mājā katram iemītniekam individuāli tiek izstrādāts sociālās rehabilitācijas plāns, kura ietvaros tiek nodrošināts atbalsts sociālo problēmu risināšanā, prasmju un iemaņu attīstīšanā, kas palīdz risināt dažādas dzīves situācijas. Attīstot dzīves situāciju prasmes, tiek veicināta iemītnieka interese, vēlme un griba patstāvīgi un pilnvērtīgi dzīvot, uzņemties personīgu atbildību par pieņemtiem lēmumiem. Kā arī tiek veicināts šīs iemaņas pielietot ikdienā ārpus Grupu mājas telpām. Sniedzot informāciju un konsultācijas iemītniekiem saprotamā veidā par tiesībām saņemt citus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību, un to saņemšanas kārtību, iemītnieki iegūst prasmes saprast savas tiesības. Sociālās rehabilitācijas plāna ietvaros tiek attīstītas iemītnieku spējas iesaistīties nodarbinātības aktivitātēs vai darba tirgū, kā arī veicināta socializēšanās un līdzdalība sabiedrības procesos.
Grupu mājas pakalpojums tiek sniegts ESF projekta “Atver sirdi Zemgalē” ietvaros.