No šī gada 1.jūlija plānotas būtiskas izmaiņas asistenta pakalpojumu saņemšanā
Asistenta pakalpojums pašvaldībā, ko finansē no valsts budžeta (turpmāk - asistenta pakalpojums), ieviests 2013.gadā ar mērķi sniegt atbalstu nokļūšanai darba vietā, izglītības iestādē vai pakalpojumu saņemšanas vietā, kā arī, lai sniegtu atbalstu personu ar invaliditāti ģimenes locekļiem un veicinātu to iesaisti darba tirgū.
Līdz šim asistenta pakalpojumu līdz 40 stundām nedēļā varēja pieprasīt personas ar I vai II invaliditātes grupu, kurām Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija izsniegusi atzinumu par asistenta pakalpojuma nepieciešamību un personas no 5 līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, kurām Valsts komisija izsniegusi atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību sakarā ar smagiem funkcionāliem traucējumiem.
No 2021. gada 1.jūlija asistenta pakalpojuma vienas stundas izmaksas (bruto) būs 4.50 eiro līdzšinējo 3.62 eiro vietā. Tāpat būs vienkāršota atskaitīšanās kārtība par pakalpojuma sniegšanu un tiks piešķirts konstants stundu apjoms mēnesī, ko cilvēks, kas saņem asistenta pakalpojumu, tiesīgs izmantot pēc saviem ieskatiem. Tiks ieviesta arī vienota anketa pakalpojuma nepieciešamības izvērtēšanai un apjoma noteikšanas kārtība pilngadīgām personām.
Plānotās izmaiņas paplašinās arī asistenta pakalpojuma saturu bērniem ar invaliditāti. Tiem bērniem ar invaliditāti, kuriem ir nepieciešama palīdzība, lai pārvietotos ārpus mājokļa, bet kuriem nav nepieciešama īpašā kopšana un kuri nekvalificējas asistenta pakalpojumam, no šī gada jūlija būs pieejams pavadoņa pakalpojums.
Bērni ar invaliditāti, kuriem ir nepieciešama īpašā kopšana un palīdzība pārvietošanās atbalstam un pašaprūpei ārpus mājokļa, varēs saņemt asistenta pakalpojumu (konstantas 80 stundas mēnesī). Savukārt pašvaldības finansētu aprūpes pakalpojumu (līdz 80 stundām mēnesī) bez ienākumu izvērtējuma piešķirs bērniem ar invaliditāti, kuriem ir nepieciešama īpašā kopšana, ja bērna vecāki vai audžuģimene nodarbinātības vai citu objektīvu iemeslu dēļ nevarēs nodrošināt bērna aprūpi un uzraudzību nepieciešamajā apjomā un pašvaldības sociālais dienests konstatējis šādas aprūpes nepieciešamību. Tādējādi visiem bērniem, kuriem nepieciešama īpaša kopšana, būs iespēja saņemt atbalstu no 80 līdz 160 stundām mēnesī, savukārt bērniem, kuri nav kopjami, bet kuriem ir nepieciešama palīdzība, lai pārvietotos ārpus mājokļa, atbalstu 60 stundas mēnesī.
No pašvaldības budžeta finansēta aprūpes pakalpojuma bērniem ar invaliditāti piešķiršanas kārtību, kritēriju aprūpes pakalpojuma nepieciešamības novērtēšanai un apjoma noteikšanai un prasības aprūpes pakalpojuma sniedzējiem nosaka Jēkabpils pilsētas domes 28.05.2021. saistošie noteikumi Nr.14 “Saistošie noteikumi par aprūpes pakalpojumu bērniem ar invaliditāti”. Aprūpes pakalpojumu ir tiesīga sniegt bērna likumiskā pārstāvja vai audžuģimenes izvēlēta fiziska persona, kurai ir darba vai personīgā pieredze saskarsmē ar personu ar invaliditāti. Izvēlētā persona nevar būt bērna pirmās pakāpes radinieks un nevar dzīvot ar bērnu vienā mājsaimniecībā.
Sīkāku informāciju par asistenta pakalpojumu, pavadoņa pakalpojumu un aprūpes pakalpojumu bērniem ar invaliditāti Jēkabpils pašvaldībā var saņemt zvanot uz tālruni 65207083 Līgai Liepiņai.