foto

Apkopojot un analizējot Jēkabpils novada pašvaldības pārvaldes organizācijas struktūras projekta izstrādes darba grupu iesniegtos priekšlikumus, sagatavots jaunveidojamā Jēkabpils novada pašvaldības administratīvās struktūras projekts. Jēkabpils novada pašvaldības administratīvās struktūras projekts sagatavots iesniegšanai Valsts reģionālās attīstības aģentūrai, bastoties uz galveno izvirzīto principu - pašvaldības organizatoriskās struktūras optimālākais modelis ļaus sabalansēt pašvaldības darbības efektivitātes paaugstināšanu un izvairīšanos no negatīvām sociālām un  ekonomiskām sekām.

Ieskats darba grupu diskusiju rezultātos:
Jēkabpils novadā tiek apvienotas 6 pašvaldības ar dažādu iedzīvotāju skaitu, pakalpojumu sniegšanas koncentrāciju un pieredzi, darba organizāciju un iedzīvotāju prasībām. Katrā pašvaldībā vieni un tie paši pašvaldības pakalpojumi tiek organizēti atšķirīgi. Lai veidotu vienotu, viegli pārvaldāmu pārvaldi, visi pakalpojumi jāsniedz pēc vienādi augstiem standartiem. Ne vienmēr pakalpojumu nodrošināšana nozīmē cilvēkresursu atbrīvošanu. Daļa pārvaldes uzdevumu īslaicīgi tika veikti kā darbinieku kārtējais pienākums, ko savukārt citās Latvijas pašvaldības veic atsevišķas struktūrvienības.

Diskutējot par vienveidīgu un plašu pakalpojumu sniegšanu, atsevišķas darba grupas nonāca pie secinājuma, ka būs nepieciešami papildus resursi. Piemēram, sabiedriskās kārtības nodrošināšanai un pilnvērtīgai pašvaldības policijas uzdevumu veikšanai, papildus resursi nepieciešami sabiedriskās kārtības nodrošināšanai pašreizējo Jēkabpils, Salas un Krustpils novadu teritorijās. Tāpat nepieciešams stiprināt Aknīstes un Viesītes novadu sabiedriskās kārtības uzturēšanas resursus.

Lai atbalstītu tautas sportu, veicinātu iedzīvotāju veselīgu un aktīvu dzīvesveidu papildus nepieciešami resursi, lai visattālākajos novada apdzīvotajos punktos norisinātos sporta aktivitātes. 

Komunālos pakalpojumus pamatā sniedz pašvaldības kapitālsabiedrības. Jaunveidojamā novadā jāatsakās no komunālo pakalpojumu administrēšanu pašvaldībā un jāveicina iedzīvotāju aktīvāka savu dzīvojamo māju apsaimniekošana un komunālo pakalpojumu infrastruktūra jānodod kapitālsabiedrībām.

Raugoties uz citu Latvijas novadu pašvaldību pieredzi, mazāk apdzīvotās vietās jāveido pakalpojumu sniegšanas punkti, kur darbojas viens vai vairāki “cilvēks orķestris”, sniedzot visa veida pakalpojumus un vienkārši uzklausot iedzīvotāju vajadzības. 

Perspektīvajā novada administratīvajā struktūrā liela nozīmē būs informācijas komunikāciju tehnoloģijām, to pielietojumam un darbam ar liela apjoma informāciju. Labākā pašvaldību pieredze ir jāievieš visa novada teritorijā. Nepieciešamības gadījumā darbinieki jāpārkvalificē. Pārejas posmā svarīga būs pašvaldību līdzšinējā pieredze, kas akumulējusies esošajos administrācijas darbiniekos. Ne velti pašvaldības darbinieki ir augsti novērtēti Latvijas kolēģu vidū.

Esmu pārliecināts, ka jaunveidojamo novada administratīvo pārvaldi var uzbūvēt efektīvu, mūsdienīgu un iedzīvotājiem ērti pieejamu ar apvienojamo pašvaldību esošajiem darbiniekiem. Lēmumu par pašvaldības administratīvo struktūru pieņems jūlijā jaunā novada deputāti. Paralēli struktūras veidošanai uzsāksies 2022.gada pašvaldības budžeta veidošanas process, nedrīkst apstāties realizācijā esošie  investīciju projekti. Lai nekavētu novada attīstību ir jāpieņem pareizi lēmumi.

Veidosim novadu kopā! Aiziesim uz vēlēšanām un izdarīsim savu izvēli!

Jēkabpils pilsētas pašvaldības izpilddirektors
Guntars Gogulis
 

Foto: K.Siliņš