Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) 2023. gadā īstenotā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka tolerance pret finanšu noziegumiem un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju sabiedrībā aug. Lai gan 74% respondentu atzīst, ka ir nepieciešams cīnīties pret finanšu noziegumiem, 4 no 10 aptaujātajiem būtu gatavi iegādāties nelegālas akcīzes preces, zinot to nelikumīgo izcelsmi. Turpina pieaugt arī no Latvijas iedzīvotājiem izkrāptās naudas apjoms – 2023. gadā tas pieaudzis par 5,8%. Šī gada 29. aprīlī plkst. 10.40 Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikumā FID aicina ikvienu interesentu uz izglītojošu klātienes lekciju, kuras laikā eksperti stāstīs par finanšu krāpniecības shēmām, kā arī skaidros, kā sevi pasargāt un nekļūt par naudas atmazgāšanas līdzdalībnieku.
Sabiedriskās domas aptaujas rezultāti liecina, ka 74% no visiem aptaujātajiem uzskata – ir nepieciešams cīnīties ar finanšu noziegumiem, bet vienlaikus augusi tolerance pret finanšu noziegumiem un noziedzīgu iegūtu līdzekļu legalizāciju. Ja 2022. gadā aptuveni 32% Latvijas iedzīvotāju vajadzības gadījumā apsvērtu iespēju iegādāties nelegālās akcīzes preces, zinot to nelikumīgo izcelsmi, tad 2023. gadā jau 40% aptaujāto atzina, ka varētu tā rīkoties. Augusi arī tolerance pret izvairīšanos no nodokļu nomaksas un kukuļdošanu. Vidēji augstāka iecietība pret finanšu noziegumiem ir personām vecumā no 25 līdz 34 gadiem, kā arī no 45 līdz 64 gadiem.
“Pēc aptaujas datiem jāsecina, ka Latvijas iedzīvotāju izpratne par finanšu noziegumiem, to ietekmi uz tautsaimniecību, kā arī par individuālo atbildību, iesaistoties šādos noziegumos, varētu būt augstāka. Pēdējo gadu laikā Latvijā ir daudz paveikts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanā un apkarošanā, kā arī sabiedrības izpratnes veidošanā. Tomēr tas, ka būtiska sabiedrības daļa ir gatava šādos noziegumos iesaistīties, liecina, ka iesāktais jāturpina,” atzīst FID priekšnieks Toms Platacis.
29. aprīlī plkst. 10.40 izglītojoša lekcija norisināsies Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikuma dienesta viesnīcas ēkas konferenču zālē. Lekcijas laikā eksperti skaidros finanšu noziegumu veidus, dalīsies ar reāliem piemēriem un padomiem, kā pasargāt sevi un līdzcilvēkus no krāpnieku lamatām. Ikviens interesents ir aicināts klausīties lekciju un uzdot jautājumus ekspertiem!
Lai veicinātu iedzīvotāju izpratni par finanšu noziegumu veidiem un iespējām pasargāt sevi no apkrāpšanas un iesaistīšanas krāpnieku shēmās, FID īsteno kampaņu “Nozieguma pēdas nevar atmazgāt”. Kampaņas ietvaros plašsaziņas līdzekļos, sociālajos tīklos un izglītojošās lekcijās FID kopā ar sadarbības partneriem informēs par aktuālo situāciju naudas atmazgāšanas novēršanas jomā Latvijā, par finanšu noziegumiem, to raksturu, smagumu un ietekmi uz ikvienu iedzīvotāju, kā arī skaidros iespējas, kā izvairīties no apzinātas un neapzinātas dalības finanšu noziegumos un savu iespēju robežās novērst finanšu noziegumus.
Vairāk par kampaņu: vieglanauda.lv
Papildu informācija:
Kintija Rudaka
Deep White
Tel. +371 25937092
E-pasts: kintija@deepwhite.lv