Jauniešiem
Jaunieši uz skatuves sēžot diskutē ar prezidentu

18. oktobrī Jēkabpilī, Krustpils kultūras centrā, notika piektā diskusija debašu cikla “#Satversmei100: vērtības nākotnei”, kurā Valsts prezidents Egils Levits tikās ar Jēkabpils novada un citu novadu jauniešiem, lai apspriestu tēmu “Mana valsts – mana vara. Kā ietekmēt šodienu un veidot Latvijas rītdienu”.

Uz diskusijām tika izvirzīti septiņi jaunieši: Undīne Marija Voino no Salas vidusskolas 11. klases, Daniela Čamane no Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 11. klases, Rolands Lauska no Līvānu 1. vidusskolas 11. klases, Anete Gogule no Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 9. klases, Anna Politkovskaya no starptautiskās vidusskolas “Ekziperī”, Nelli Morozova no starptautiskās vidusskolas “Ekziperī” un Diāna Zālīte no Zasas vidusskolas 12. klases. Diskusijas vadīja aktieris Jēkabs Reinis.

Šī noteikti jauniešiem bija unikāla un neaizmirstama pieredze izteikt savu viedokli par valstiskām problēmām un gūt par to komentāru no Valsts prezidenta. Par to, kā viņi jutās un kāds bija viņu ceļš līdz debatēm, jautājām pašiem jauniešiem.

Diāna Zālīte: “Skolā sociālo zinātņu skolotāja skolēniem piedāvāja iespēju uzrakstīt savu pārdomu tekstu par atsevišķa cilvēka gribu un iespēju to īstenot savā apkārtnē, pašvaldībā un valstī. Mani tas uzrunāja, jo es zināju, ka man ir ko teikt, bet uzreiz nevarēju atrast to, kas ir aktuāli gan man, gan sabiedrībai. Biju atmetusi domu rakstīt šo darbu, jo pie manis nenāca šīs divas dilemmas, kurām vēlētos rast risinājumus. Pēdējā vakarā galvā bija apgaismība un uzreiz bija skaidrs, kuras ir tās divas dilemmas par kurām es vēlos pastāstīt citiem, rosinot arī iespējamos risinājumus. Var teikt arī tā, ka nevis es atradu divas dilemmas, bet dilemmas atrada mani. Tajā pašā momentā ķēros pie savu domu izklāsta rakstīšanas par uzņēmējdarbību un bezdarbu. Darbu uzrakstīju, nosūtīju uz konkrēto e-pasta adresi. Pretī saņēmu atbildi, ka esmu nokavējusi darbu iesniegšanas termiņu. Mazliet nošokējos, jo kā tad tā varēja gadīties. Beigu beigās sapratu, ka biju kaut ko pārpratusi ar darbu iesniegšanas datumu. Godīgi sakot, biju sagrauta. Saņēmu vēl vienu e-pastu ar telefona numuru. Piezvanīju un man pateica, ka esmu tikusi uz debatēm, jo mans darbs bija ļoti labs. Pēc šīs ziņas saņemšanas jutos kā no jauna piedzimusi, pilna ar enerģiju. Trīs dienas biju lielā stresā par to, ka kaut ko nepareizi pateikšu un nespēšu atbildēt uz jautājumiem.  Mani pārsteidza, ka debašu laikā stresa līmenis bija ļoti zems. Stress bija, bet niecīgs, to knapi sajutu. Šeit noteikti palīdzēja tas, ka bija iespēja satikt un iepazīties ar saviem debates kolēģiem. Pasākums kopumā bija ļoti labā atmosfērā. Varu teikt, ka tiešām tika uzklausīts ikviens, kurš vēlējās paust savu viedokli. Ļoti interesantas tēmas tika apspriestas un šīs debates ir lieliska pieredze ko paņemt līdzi nākotnē.”

Undīne Marija Voino: “Man bija iespēja izteikt savu viedokli par dilemmu starp atsevišķa cilvēka gribu un iespēju to ietekmēt skolā, pilsētā, valstī. Es runāju par to, kā jaunieši var izteikt savas idejas novadā un valstī. Bija ļoti jauki dzirdēt citu jauniešu saskatītās problēmas un dilemmas, pēc kurām es pārdomāju vairākas dzīves jomas. Protams, visinteresantāk bija dzirdēt prezidenta domas par jauniešu izvirzītajām problēmām. Kopumā šī bija ļoti forša pieredze, šādas diskusijas varētu notikt arī turpmāk.”

Anete Gogule: “Debates ar prezidentu man vēlreiz apliecināja, ka prezidents ir ļoti inteliģents un interesants sarunu biedrs. Visvairāk priecēja, ka viņam ir būtisks jauniešu viedoklis. Šādu debašu norisi vērtēju pozitīvi, tas veicina jauniešos spriestspēju un pilsoniski līdzdalību.”

Paldies visām iesaistītajām skolām, jauniešu pedagogiem, jaunatnes darbiniekiem un ikvienam, kas iesaistījās, par dalību, atbalstu un atsaucību. Vislielākais paldies jauniešiem par drosmi un iedvesmojošiem vārdiem.