Biedrība "Dzīvības koks" maijā plāno atsākt psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” ir atvērusi pieteikšanos psihosociālās rehabilitācijas programmām „Spēka avots” onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem. Pirmā programma paredzēta no 9.-15.maijam. Kopā šogad ieplānotas divdesmit programmas, kuru mērķis ir palīdzēt cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības pārvarēt tās radītās psiholoģiskās sekas. Psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem ir valsts programmas, kuras ar Labklājības ministrijas deleģējuma līgumu ievieš „Dzīvības koks”.

Lai nodrošinātu pēc iespējas plašāku pacientu un viņu tuvinieku atbalsta mehānismu, programmas paredzētas gan dažādu diagnožu pacientiem, gan cilvēkiem ar konkrētāku diagnožu grupu, piemēram, onkohematoloģijas, krūts vēža un  ginekoonkoloģijas, gremošanas orgānu sistēmas audzēju u.c. pacientiem. Psihosociālās rehabilitācijas programmas pamatā ir grupu terapija, informācija par slimību un dzīvi pēc tās, fiziskās aktivitātes un individuālās konsultācijas. Tajā pašā laikā neatsverama ir programmas dalībnieku savstarpējā komunikācija, informācijas apmaiņa. Vislabāk viens otru saprot un var atbalstīt (arī pēc programmas) cilvēki ar līdzīgu pieredzi.

Biedrība „Dzīvības koks” kopš 2009.gada īstenojusi 116 psihosociālās rehabilitācijas programmas. No 2018.gada onkoloģisko pacientu psihosociālā rehabilitācija iekļauta valsta apmaksāto pakalpojumu grozā. Palielinājās programmu skaits gadā (piemēram, laika posmā no 2009.-2017.gadam kopā tika īstenota 21 programma), šobrīd gadā tiek īstenotas no 24-30 programmām, kas ļauj īstenot specializāciju, atbilstoši diagnožu grupām. Kāpēc tas ir svarīgi? Pirmkārt, jau pieminētā savstarpējā pieredzes apmaiņa. Otrkārt, speciālistu un lektoru sniegtā informācija par slimību ir mērķtiecīgāk virzīta uz konkrēto diagnozi. Kā rāda pieredze, tad vispieprasītākās līdz šim ir bijušas programmas sievietēm pēc krūts vēža un ginekoonkoloģijas. Tāpēc arī šogad katra ceturtā būs programma sievietēm kopā ar tuvinieku.  Kā uzsver psihosociālās rehabilitācijas programmu koordinatore un fizisko aktivitāšu trenere Ināra Pomere, tad kopumā programmas ir cilvēkiem, kuriem vēzis jau ir pagātne, taču palikuši neatbildēti jautājumi, kas ik dienas liek dzīvot trauksmē un bailēs par rītdienu, vai arī prāts un emocijas ir iestrēguši pagātnes traumatiskos notikumos. Programmas laikā psihoterapeita konsultācijas, mākslas terapijas nodarbībās un komunikācija ar citiem pacientiem daudzas psiholoģiskas problēmas var atrisināt uzreiz. Vai arī palīdz ieraudzīt ceļu, kurš ejams, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti.

Jāuzsver, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.780. visas programmas pacientiem ir paredzētas kopā ar tuvinieku. Tuvinieks  parasti ir pirmais, kuram būtu jābūt stabilitātes un drošības garantam, ka viss ir pārdzīvojams, ka vēzis ir ārstējams, ka nedrīkst nolaist rokas. Ir labi, ja tuvinieks tāpat kā pacients iegūst zināšanas no ārsta onkologa, kurš programmās SPĒKA AVOTS nolasa lekciju un atbild uz tiem jautājumiem, kuriem dažkārt nepietiek laika, vai uztraukumā aizmirstas pajautāt ārstējošajam ārstam.

Psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem vadītāja Gunita Berķe uzsver: “Visiem programmas SPĒKA AVOTS dalībniekiem ir iespēja atgriezties mājās daudz zinošākiem, ar lielāku izpratni par atveseļošanās gaitu un ar to saistītajiem izaicinājumiem, bet pats galvenais, ko arī paši pacienti uzsver programmas noslēgumā, ka ir atgūta ticība sev, atbrīvots ceļš dzīves enerģijai un iegūta atziņa, ka tu neesi viens un pamests šajā grūtajā ceļā atpakaļ pie veselības”.

Ņemot vērā esošo situāciju valstī, arī šogad psihosociālās rehabilitācijas programmas dalībniekiem un arī visiem pasniedzējiem būs jāievēro īpaši noteikumi (COVID tests pirms programmas vai arī vakcinācija), lai mēs būtu droši, ka nepakļaujam riskam sevi un citus cilvēkus.

Programmas šeit: http://www.dzivibaskoks.lv/lv/programmas-2021

Pieteikšanās programmām šeit: https://anketa.dzivibaskoks.lv/

Gunita Berķe
Valdes priekšsēdētāja “Dzīvības koks”

Saziņai: Ināra Pomere: 29455599, e-pasts: dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” dibināta 2004. gadā, un tā ir vadošā nevalstiskā organizācija Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuviniekus. Viena no biedrības darbības prioritātēm ir psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem „Spēka avots” ieviešana un pieejamības nodrošināšana. Programma tika ieviesta kopš 2009.gada, no 2018.gada tā ir valsts apmaksāta psihosociālās rehabilitācijas programma.. Kopš 2013. gada „Dzīvības koks” aktivitātes organizē arī Latvijas reģionos –Liepājā, Ventspilī, Jēkabpilī, Bauskā, Rīgā, Valmierā.  „Dzīvības koks” ir Eiropas līmeņa organizāciju „Europa Donna”, „European Cancer Patient Coalition”, „European Network of Gynaecological Cancer Advocacy Groups”, “Myeloma Patients Europa” un Eiropas Plaušu vēža pacientu interešu aizstāvības grupas biedrs. Biedrībai „Dzīvības koks” kopš 2005. gada piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss.