Rokiški (Lietuva)
Rokišku rajonu (Lietuva) bieži sauc par miniatūro Lietuvu. Šo apgalvojumu apstiprina Rokišku rajona kontūra kartē. Lielāko valsts upi Nemumu atgādina šī rajona upe – Nemunelis. Pat rajona ainava atgādina Lietuvu. Rietumu daļā dominē auglīgi un vidēji auglīgi līdzenumi, austrumu daļā - vertikālu nogāžu uzkalni ar iedobumos appludinātiem 99 ezeriem. Te atrodas arī viens no Lietuvas lielākajiem ezeriem Sartai. Rajona platība ir 180.6 tūkstoši ha. Rajona pilsēta ir Rokiški – pilsēta ar senu vēsturi.
Rokiški atrodas tikai 75 km attālumā no Jēkabpils. Nosaukumu pilsēta ieguvusi no mednieka Rokas, kurš senos laikos šeit medījis zaķus. Pilsēta rakstos pirmo reizi minēta 1499. gadā. Pilsētas tēlu sākot ar 18.gs. otro pusi veidojuši novada īpašnieki grāfi Tīzenhauzeni, kas uzbūvējuši sev greznu muižas ansambli, pilsētas centrālo laukumu un baznīcu laukuma malā. Rokišku muižas ēkas, pilsētas laukums un Sv. Mata baznīca ir ne tikai rajona, bet arī valsts nozīmes vēstures vērtība.
Rokiški ik gadu pulcina arī teātra, klasiskās un ērģeļmūzikas cienītājus un profesionāļus. Rokiškos ir spēcīgas kokgriezēju tradīcijas. Pilsētā ir izveidots koktēlnieka Liongina Šepkas parks, kurā atrodas ne tikai viņa, bet arī citu autoru skulptūras. Arī Rokišku rajonā, tāpat kā Jēkabpilī, atrodas UNESCO Pasaules kultūras mantojuma objekts – Strūves ģeodēziskā loka punkts.
Rokišku rajons lepojas ar saviem strādīgajiem lauksaimniekiem un radošajiem uzņēmējiem, pateicoties kuriem Rokiškos ražo sieru un citus piena, gaļas, zivju produktus, eļļu, alkoholiskos dzērienus un vīnu, cep maizi un kūkas. Rajonā ražo lauksaimniecības tehniku, alternatīvo enerģiju, šuj apģērbu u.c. produktus, kas nes Rokišku vārdu pasaulē.
2010. gada 11. martā Rokiškos tika svinīgi parakstīts sadarbības līgums starp Jēkabpils pilsētas pašvaldību un Rokišku rajona pašvaldību. Līgumu parakstīja Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Leonīds Salcevičs un Rokišku rajona padomes priekšsēdētājs Almantas Blažis.
Abu pašvaldību noslēgtais līgums paredz veicināt sadarbību kultūras, ekonomikas, sociālajā un izglītības jomās. Noslēgtais līgums palīdzēs izmantot iespējas piedaloties dažādos pierobežas projektos, tāpat attīstīt sadarbību ekonomikas un uzņēmējdarbības jomā un citās. Sadarbības līgums paredz uzturēt sistemātisku informācijas un darba pieredzes apmaiņu par abu pašvaldību darbību un sociālekonomisko attīstību, veicināt arī partnerattiecību attīstību starp izglītības iestādēm, skolēnu tikšanās pasākumu norisi, skolotāju un audzēkņu delegāciju apmaiņu, attīstīt kontaktus starp kultūras iestādēm, kultūras biedrībām un radošajiem kolektīviem, kā arī sadarboties vides aizsardzības jomā, koordinēt un atbalstīt pasākumus, kas virzīti uz apkārtējās vides piesārņošanas novēršanu.
Mājas lapa: www.rokiskis.lt