Aprūpes mājās pakalpojums nodrošina personas pamatvajadzību apmierināšanu, palīdzību mājas darbu veikšanā un personiskajā aprūpē.
Pakalpojumu var saņemt pilngadīgas personas, kurām objektīvu apstākļu dēļ ir grūtības veikt ikdienas mājas darbus un savu personisko aprūpi un kurām nav apgādnieku vai tie objektīvu apstākļu dēļ nespēj sniegt personai nepieciešamo aprūpi un uzraudzību..
Lai saņemtu sociālos pakalpojumus, persona uzrāda personu apliecinošu dokumentu un iesniedz sociālajā dienestā:
1) iesniegumu;
2)ģimenes ārsta izsniegtu izziņu par personas veselības stāvokli, kurā norādīts(-i) funkcionālo traucējumu veids(-i) un akūtas infekcijas (piemēram, plaušu tuberkuloze aktīvajā stadijā, akūtas infekcijas slimības) pazīmes (ja tādas ir), kas var ietekmēt sociālo pakalpojumu sniegšanas kārtību. Izziņā papildus norāda rekomendācijas aprūpei un profilaksei, ja persona vēlas saņemt aprūpi mājās (tai skaitā drošības pogas pakalpojumu), pakalpojumu grupu mājā (dzīvoklī), pusceļa mājā, dienas aprūpes centrā, specializētās darbnīcas pakalpojumu, īslaicīgās sociālās aprūpes jeb atelpas brīža pakalpojumu vai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā;
3)psihiatra atzinumu par personas psihisko veselību un speciālajām (psihiatriskajām) kontrindikācijām sociālo pakalpojumu saņemšanai (attiecināms tikai uz personām ar garīga rakstura traucējumiem, ja tās vēlas saņemt aprūpi mājās (tai skaitā drošības pogas pakalpojumu), pakalpojumu grupu mājā (dzīvoklī), pusceļa mājā, dienas aprūpes centrā, specializētās darbnīcas pakalpojumu, īslaicīgās sociālās aprūpes jeb atelpas brīža pakalpojumu vai pakalpojumu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā);
4)dokumentus par ienākumiem, ja personai jāveic maksājums par sociālo pakalpojumu un pašvaldībai nav pieejama šāda informācija;
5)citus dokumentus, ja tie nepieciešami lēmuma pieņemšanai par atbilstoša sociālā pakalpojuma piešķiršanu.
Sociālais dienests mēneša laikā pēc visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas izvērtē personas sociālo situāciju, apmeklē personu dzīvesvietā, veic personas fizisko un garīgo spēju izvērtējumu un aprūpes līmeņa noteikšanu, vērtē personas iespēju maksāt par pakalpojumu un pieņem lēmumu par sociālā pakalpojuma piešķiršanu vai atteikumu piešķirt pakalpojumu
Atkarībā no personas pašaprūpes spējām, personai tiek piešķirts viens no četriem aprūpes mājās pakalpojuma līmeņiem:
1) pirmais aprūpes līmenis 4 stundas nedēļā (tiek sniegti šādi pakalpojumi - ārstniecības personas izsaukšana, pārtikas produktu, medikamentu un citu sīkpreču piegāde (kopējais svars līdz 5 kg), dzīvojamo (dzīvojamā istaba, guļamistaba) un palīgtelpu (gaitenis, virtuve, sanitārtehniskās telpas) mitrā uzkopšana 1 reizi nedēļā kopplatībā līdz 40 m2, logu siltināšana (aizlīmēšana) un mazgāšana 1 reizi gadā (tikai vientuļām personām), aprūpējamās personas veļas mazgāšana automātiskajā veļas mazgājamajā mašīnā vai veļas nodošana un saņemšana no veļas mazgātavas, palīdzība īres vai apsaimniekošanas maksas un ar dzīvojamās platības lietošanu saistīto komunālo maksājumu veikšanā, palīdzība dokumentu noformēšanā sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības saņemšanai, aprūpējamās personas apmeklēšana Jēkabpils novada pašvaldības administratīvajā teritorijā esošajās stacionārajās ārstniecības iestādēs 1 reizi nedēļā, sadzīves atkritumu iznešana.)
2) otrais aprūpes līmenis 8 stundas nedēļā (tiek sniegti pirmā līmeņa aprūpes pakalpojumi un šādi pakalpojumi - kurināmā ienešana, ūdens ienešana un izlietotā (netīrā) ūdens iznešana, palīdzība aprūpējamās personas personiskās higiēnas nodrošināšanā (mazgāšanās, ķemmēšanās, nagu griešana, skūšanās), palīdzība ēdiena gatavošanā).
3) trešais aprūpes līmenis 12 stundas nedēļā (tiek sniegti pirmā un otrā līmeņa aprūpes pakalpojumi un šādi pakalpojumi - krāsns, plīts kurināšana, ēdiena gatavošana aprūpējamajai personai, trauku mazgāšana, palīdzība gultas klāšanā, aprūpējamās personas pavadīšana uz ārstniecības iestādi Jēkabpils novada pašvaldības administratīvās teritorijas robežās un no tās (tikai vientuļām personām).
4) ceturtais aprūpes līmenis 16 stundas nedēļā (tiek sniegti pirmā, otrā un trešā līmeņa aprūpes pakalpojumi un šādi pakalpojumi - palīdzība iekļūšanā gultā un izkļūšanā no tās, pozicionēšana un pārvietošanās, palīdzība tualetes apmeklēšanā, mutes dobuma higiēnas nodrošināšanā un protēžu kopšana, palīdzība apģērbties un noģērbties, veļas un inkontinences līdzekļu nomaiņa, barošana.
Pašvaldības sociālā dienesta lēmumu par sociālā pakalpojuma piešķiršanu vai atteikumu var apstrīdēt pašvaldības domē. Pašvaldības domes pieņemto lēmumu var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
Aprūpes mājās pakalpojumu sniedz Dienesta Aprūpes mājās biroja aprūpētāji. Nepieciešamības gadījumā aprūpes mājās pakalpojuma sniegšanai Dienests var piesaistīt sociālo pakalpojumu sniedzēju, kurš normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā reģistrējies sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā un kura pamatdarbība vai attiecīgās struktūrvienības pamatdarbība ir aprūpes mājās pakalpojuma sniegšana un ar kuru Jēkabpils novada pašvaldība vai Dienests noslēdzis attiecīgu līgumu par aprūpes mājās pakalpojuma sniegšanu.
Aprūpes mājās pakalpojums tiek sniegts par maksu, kuru nosaka Jēkabpils novada dome. Aprūpes mājās pakalpojuma maksu nosaka par kalendāro mēnesi. Ja aprūpējamā persona aprūpes mājās pakalpojumu saņēma nepilnu mēnesi, maksa tiek aprēķināta proporcionāli dienu skaitam.
Aprūpes mājās pakalpojumu bez maksas papildus samaksas noteikumos noteiktajām personām ir tiesības saņemt vientuļai personai, kura ir vecāka par 80 gadiem.
Aprūpes mājās pakalpojums tiek sniegts darba dienās, ievērojot Darba likumā noteikto normālo darba laiku.
Pakalpojuma pieprasīšanai jāvēršas Jēkabpils novada Sociālajā dienestā, Jaunā iela 39i, Jēkabpils, LV-5201, tālrunis 26824436 113.kab.